„Považujem vzťahy s krajinami západného Balkánu za vec strategického významu pre celý kontinent a pre strednú Európu zvlášť“, povedal Procházka. „Naša dlhodobá diplomatická aktivita v regióne, naša kultúrna i jazyková príbuznosť a veľká časť spoločnej histórie nám dávajú šancu hrať v regióne naďalej dôležitú úlohu a tým posilniť aj naše vlastné medzinárodno-politické postavenie.“ uviedol Radoslav Procházka.

V pléne parlamentného výboru SEI ďalej hovoril aj o historickej príležitosti pre strednú a východnú Európu presadiť na pôde OSN kandidáta na generálneho tajomníka. Ak tento post získa náš región a nie napríklad Latinská Amerika, je Miroslav Lajčák určite jedným z najväčších favoritov. Využil som príležitosť  potvrdiť pripravenosť nášho kandidáta ujať sa dôstojne a kompetentne jedného z najvplyvnejších úradov vo svete,“ vysvetlil Procházka.

SEI vznikla v novembri 1989 a je dnes najstaršou platformou regionálnej spolupráce v strednej a východnej Európe. Združuje 18 krajín, z čoho viac ako polovica sú členské štáty EÚ. Jej sídlom je taliansky Terst.