Astronomická odmena advokátskej kancelárii v potenciálnej čiastke 77 miliónov EUR, na ktorú sa všetci nedobrovoľne poskladáme, je len ďalšou ukážkou z dlhého zoznamu plytvania po slovensky. Desiatky miliónov by pritom značne prispeli k riešeniu problémov v školstve, zdravotníctve či v doprave. A ako vždy, nikto o ničom nevedel. Minister s premiérom sú prekvapení a sľubujú riešenie. Podobne nezodpovedné a nemorálne správanie sa považuje #Sieť za neprijateľné.

Ak si vládni činitelia myslia, že keď vyjednajú nižšiu sumu, problém bude vyriešený, tak sa veľmi mýlia. Práve naopak, toto konanie dokazuje, o aký level rozkrádania peňazí daňových poplatníkov v skutočnosti išlo. Vyskúšajme si myšlienkový experiment. Predstavte si, že sa s klientom dohodnete na poskytnutí služieb a predbežnej cene za vašu prácu. Svoju časť dohody splníte, služby poskytnete a potom vám klient navrhne, že zaplatí, povedzme, 10 percent z pôvodne dohodnutej ceny vašej práce. Súhlasili by ste s tým? Zrejme nie. Teda ak nie ste blázon. Alebo ak pôvodná dohoda nebola uzavretá celkom podľa pravidiel. Keďže nepredpokladáme, že právnická kancelária, ktorá vyhrala arbitráž je spolkom šialencov, platí tá druhá možnosť. Premiér aj minister hospodárstva sa síce snažia vyzerať ako záchrancovia našich daní, v skutočnosti len priznali, že pôvodná dohoda nebola v poriadku. A svojimi prekvapenými reakciami otvorili otázku, čo by sa stalo, ak by médiá na nehoráznu odmenu neupozornili.

Podobné situácie treba okamžite riešiť, ale je tiež nevyhnutné predchádzať tomu, aby sa opakovali. Vyžadujeme preto okamžité zavedenie hmotnej zodpovednosti, ktorá je minimálnym štandardom fungujúceho štátu. Radi by sme pripomenuli, že existujú aj krajiny, v ktorých má podobné správanie sa omnoho drastickejšie dôsledky. Napríklad v Singapure by podobnú zmluvu zrejme žiadny úradník nepodpísal, lebo by to bola tá posledná vec, ktorú by v živote urobil.