Top

Aktuality

7dec

Dokedy bude premiér mlčať o prijímaní imigrantov?

Málokto na Slovensku asi vie, že vlani na jar predložila Európska komisia návrh smernice určujúcej kritériá a mechanizmy povinné pre členské štáty EÚ v otázke prijímania migrantov (tzv. Dublin IV). Spomeňme teda aspoň niektoré z týchto bruselských návrhov, ktoré sa v konečnom dôsledku budú týkať aj nás.

30nov

Migrácia, klimatická zmena a zodpovednosť vlády

Ak sa chce premiér Fico postaviť k problému migrácie naozaj zodpovedne, mal by sa zaoberať oveľa širšou témou, ako je trénovanie ochrancov hraníc v Líbyi. Strategickým záujmom Slovenska (ako jednej z vyspelých krajín) je totiž prijatie a realizácia účinných adaptačných opatrení na klimatické zmeny.

16nov

Iniciatíva ministra Gajdoša a PESCO

Vláda SR sa stotožnila s iniciatívou ministra obrany Gajdoša a schválila vývoj a následnú výrobu bojových vozidiel na Slovensku. V tejto súvislosti treba pripomenúť aj inú, tentoraz európsku iniciatívu, ktorá môže plány ministra obrany a vlády SR vážne obmedziť.

16nov

Strana #Sieť: predmetom lží na Markíze

Je zarážajúce, že redaktor televízie Markíza, ktorej spravodajstvo si zakladá na imidži serióznosti, overovaní informácií a dokonca často upozorňuje na hoaxy, sa prepožičala takejto manipulatívnej kampani proti strane #Sieť.

16nov

Pripomienka 17. novembra

V piatok 17. novembra si opäť pripomenieme udalosti spred dvadsiatich ôsmich rokov, ktoré sa do histórie zapísali pod názvom Zamatová revolúcia. Hneď na začiatku musím poznamenať, že táto revolúcia sa uskutočnila s určitým oneskorením – až po páde Berlínskeho múru, keď už bolo jasné, že komunistické diktatúry v Európe „sa nenosia“. O niečo neskôr to došlo aj Rumunom, ktorí sa s Ceausescovou vládou (a rodinou) „vyrovnali“ v decembri 1989.

7nov

Pripomenutie jedného výročia

V utorok 7. novembra uplynulo sto rokov od októbrovej udalosti (aj to som nikdy nepochopil, prečo ju súdruhovia nemohli premenovať, keď prešli na iný ako pravoslávny kalendár), ktorá mala prevrátiť svet a ktorá nakoniec pripravila o život milióny ľudí.

5nov

Niekoľko zamyslení nad ostatnými župnými voľbami

V sobotu sme opäť volili – tentoraz iba v jednom kole a na päť rokov – poslancov a predsedov ôsmich orgánov, ktoré sa oficiálne nazývajú vyššie územné celky. A opäť sa otvára priestor na hodnotenia, analýzy, poučenia a závery. Dovoľte mi preto niekoľko bezprostredných dojmov.

31okt

Primátori, starostovia, nie je vám ľúto za Recyklačným fondom?

Nový zákon o odpadoch z roku 2015 mal podľa bývalého ministra životného prostredia Petra Žigu priniesť zavedením tzv. rozšírenej zodpovednosti výrobcov revolúciu v odpadovom hospodárstve. V rámci takejto zodpovednosti pripadla povinnosť znášať náklady na financovanie triedeného zberu komunálnych odpadov na Slovensku tzv. organizáciám zodpovednosti výrobcov (OZV), namiesto doterajšej povinnosti miest a obcí.
Myšlienka dobrá, no realizácia zlá.

30okt

30. október ako štátny sviatok

V sobotu sme si pripomenuli 99. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov – Československej republiky. U našich západných susedov je tento deň aj štátnym sviatkom. Tendencie vyhlásiť 28. október za štátny sviatok sa objavujú aj u nás. Majú však takéto snahy význam?

26okt

Čo s blockchainovou revolúciou?

Laureát Nobelovej ceny za ekonomiku za rok 1993 Douglass Cecil North, teoretik inštitucionálnej ekonómie, upozornil na fakt, že vzhľadom na líšiace sa názory na ľudskú činnosť v ekonomickej oblasti dochádza ku zvýšeniu transakčných nákladov a k nevyhnutnosti existencie inštitúcií, ktoré by mali tieto náklady znižovať a znižovať aj mieru nedôvery medzi účastníkmi tohto procesu.